27 kwietnia, 2022

Ile do pudełka a ile do „gara”?

Odwiecznym problemem kuchni w cateringu dietetycznym jest stworzenie dokładnych wyliczeń, które pozwolą określić, jaką ilość produktów należy użyć, aby przygotować posiłki na dany dzień w ilości, jaką oferujemy klientom. Chcąc zniwelować tego typu kłopot, warto skorzystać z mechanizmu, który praktycznie z automatu przeliczy nam potrzebne ilości w zależności od etapu ich przygotowania. Czy MasterLife oferuje taki właśnie mechanizm? Oczywiście! A jego obsługa jest czysto intuicyjna!

 

WOT i WOM – współczynniki, które zmienią Twoją pracę i ocalą portfel

Aby móc przygotować odpowiednie gramatury dań przewidzianych na dany dzień diety, musisz wiedzieć, jaką ilość i jakich produktów będziesz w tym celu używać. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ w ponad 90% przepisów, waga przed tzw. obróbką nie równa się wadze po obróbce. Zacznijmy zatem od początku, a więc od tego, co definiuje zmianę gramatury czy objętości produktu podczas jego przetwarzania – WOT-ów i WOM-ów.

 

WOM to skrót od określenia WSPÓŁCZYNNIK OBRÓBKI MECHANICZNEJ. Choć brzmi to skomplikowanie, w rzeczywistości jest to przelicznik tego, jaka część towaru odpada nam w procesie jej przygotowania – przed gotowaniem. Bierzemy tu pod uwagę obranie owoców i warzyw, usunięcie pestek, szypułek, oprawienie mięsa itd. Czyli przykładowo z 300g awokado po obraniu i wyjęciu pestki odpada nam 60g, a więc nasz WOM wynosi 80%.

 

WOT natomiast to inaczej mówiąc WSPÓŁCZYNNIK OBRÓBKI TERMICZNEJ. WOT ustawiamy nie dla składnika, ale dla przepisu biorąc pod uwagę to, w jaki sposób przygotowujemy konkretne danie. Jeśli zakładamy, że na obiad przygotowujemy kaszę bulgur z krewetkami, czosnkiem, chilli i zieloną pietruszką, to w tym konkretnym przepisie wpisujemy WOT dla poszczególnych produktów – np. kasza bulgur podczas gotowania zwiększyła swoją objętość z 50 do 100g, a więc WOT dla kaszy wynosi 200%.

Jak ma się to do tego, ile trzeba wrzucić do garnka?

A no tak, że mając uzupełnione WOTy i WOMy możecie skorzystać z RAPORTÓW MASTERLIFE CRM, w których system automatycznie wyliczy Wam, ile danego składnika musicie wrzucić do garnka, aby wyjąć potrzebną ilość finalnego produktu.

 

Raport kuchnia przepisy

 

W raporcie nazwanym „Kuchnia – przepisy” wykorzystujemy właśnie wspomniane powyżej współczynniki. Generując raport otrzymujecie Państwo wykaz gramatur przypisanych do konkretnych składników użytych w ramach tworzenia danego posiłku na dany dzień. Widzimy tu wagę przed obróbką, wagę po obróbce mechanicznej i na końcu wagę po obróbce termicznej, a więc „zawartość naszego gara z uwzględnieniem WOTów i WOMów”. Ponadto na raporcie kuchnia przepisy widzimy wszelkie notatki osoby tworzącej przepis dotyczące procesu wykonania dania, a więc instrukcję, jak ma być jedzenie przygotowane.

 

Raport gramatury (nowy) w MasterLife CRM

 

Raport ten jest pewnego rodzaju skryptem dla osób rozdzielających jedzenie do poszczególnych pudełek. Dzięki niemu możemy szybko sprawdzić: ile i jakich pudełek potrzebujemy, jakie diety i kaloryczności w danym dniu realizujemy, ile czego powinniśmy umieścić w konkretnym pudełku. Generując raport gramatury (nowy) w Masterze i drukując go, możemy dać pracownikom jasne wytyczne co do tego, ile czego mają umieścić w konkretnym pudełku. Jest to o tyle wygodne, bo ogranicza możliwość popełnienia błędu wynikającego ze złego rozdzielenia porcji względem pudełek. Lista jest rozpisana w sposób bardzo czytelny, dlatego korzystanie z niej jest wręcz intuicyjne.

 

Czy wiesz, że raporty MasterLife CRM pomagają Ci zaoszczędzać nie tylko czas, ale i pieniądze?

 

Skoro wiesz już, że z naszymi raportami uzyskujesz rzetelne informacje na temat tego, ile czego masz przygotować i dla kogo, z pewnością wiesz też, a może domyślasz się, że ma to niemały związek z Twoim portfelem. Naszym celem przy tworzeniu wspomnianych rozwiązań była maksymalizacja efektywności pracy cateringów korzystających z Mastera. Nasze oprogramowanie daje Ci możliwość sprawdzenia ile czego musisz kupić, by wyprodukować daną liczbę dań, zweryfikowania potrzebnej ilości i rodzaju pudełek, a nawet przypisania dostawy konkretnym kierowcom. W ten sposób nie tracisz czasu na samodzielne liczenie i unikasz straty pieniędzy wynikającej z nietrafionych zakupów – za dużo? za mało? itd.

 

Jeśli więc naprawdę cenisz swój czas, spokój ducha i chcesz, aby Twoim pracownikom łatwiej wykonywało się ich obowiązki, to postaw na MasterLife CRM – jedyne oprogramowanie na rynku, które wciąż udoskonala swoje rozwiązania dopasowując się do potrzeb cateringów po to, by nam i Wam – Cateringom Dietetycznym – pracowało się lepiej!

Administrator  Masterlife

Ile do pudełka a ile do „gara”?

27 kwietnia, 2022|0 Comments

Odwiecznym problemem kuchni w cateringu dietetycznym jest stworzenie dokładnych wyliczeń, które pozwolą określić, jaką ilość produktów należy użyć, aby przygotować posiłki na dany dzień w ilości, jaką oferujemy klientom. Chcąc zniwelować tego typu kłopot, warto [...]

Własny system w cateringu dietetycznym

27 kwietnia, 2022|0 Comments

Jako MasterLife CRM wielokrotnie w swojej historii spotykaliśmy się ze zdaniem „Dziękujemy, ale nie jesteśmy zainteresowani, bo mamy własny system, który spełnia nasze oczekiwania.” Czasami udawało nam się zbić argumenty, dlaczego takie podejście jest złe, a czasami [...]