27 kwietnia, 2022

Czym najlepiej dostarczać catering dietetyczny do klientów? własna flota vs firma zewnętrzna

Rozpoczynając przygodę w branży cateringów dietetycznych musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań dotyczących tego, jak zamierzasz funkcjonować. Musisz przemyśleć, ile osób zatrudnić czy mieć dietetyka w swoim zespole, czy bazować na jadłospisach przygotowanych przez osobę z zewnątrz, z jakiego programu do zarządzania firmą korzystać, jakie sprzęty zakupić i wiele innych… jednakże bardzo ważną kwestią, o której cateringi zapominają, a która jest sferą (można by rzec) „dynamiczną” jest decyzja co do tego, w jaki sposób diety mają być dowożone do klientów.

 

Własna flota – kto i dlaczego chce tak dowozić diety pudełkowe?

Jak to mówią – „jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Nie inaczej jest w tym przypadku. Rozpoczynając działalność w branży cateringów dietetycznych, większość firm liczy siły na zamiary i nie porywa się z motyką na księżyc. Z tej przyczyny z początku decydują się na dostawę w obrębie danego miasta lub okolic czyli tam, gdzie najłatwiej dowieźć jedzenie. W tym celu korzystają z własnych rozwiązań czyli samochodów wchodzących „w skład” firmy. Do rozwożenia zatrudniają kierowców, którzy stają się częścią załogi danego cateringu.

Czy ma to swoje plusy?

Jak wynika z relacji klientów, jest to opłacalne przy uwzględnieniu stosunkowo niewielkiej ilości diet, małego obszaru funkcjonowania i niewielkiej liczby zatrudnionych pracowników, dlatego kojarzy się z małymi lokalnymi firmami, które dopiero zaczynają swoją przygodę w branży. Taki punkt widzenia ma sens – nowe cateringi nie wiedzą przecież, z jakim odzewem spotka się ich oferta i czy będzie wystarczające zainteresowanie, aby myśleć o wyjściu „poza bezpieczny rewir”. Wówczas, uznając transport we własnym zakresie za tzw. bufor bezpieczeństwa, rzeczywiście własne flota jest lepszym rozwiązaniem.

Czy tylko małe cateringi korzystają z własnego transportu diet pudełkowych

Nie, nie tylko. I tu dochodzimy do punktu, gdzie trzeba zaznaczyć, że owszem, małe, lokalne cateringi korzystają przede wszystkim z własnych rozwiązań z zakresie dostawy cateringu dietetycznego do klienta, ale również duże, rozwinięte firmy z branży decydują się na wykorzystywanie własnej floty do dystrybucji diet. Jak udało nam się ustalić podczas licznych rozmów z klientami, jak również wywnioskować z pogłębionych badań i analiz rynku, więksi gracze inwestują we własną flotę ze względów wizerunkowych, a także dlatego, że chcą mieć zwiększoną kontrolę nad jakością świadczonych usług. Jest to rozwiązanie kosztowne, szczególnie przy dużej liczbie paczek i stosowaniu aut wyposażonych w chłodnie, jednak na pewno ma dużo plusów. Trzeba tu jednak podkreślić, że nawet duzi gracze wykorzystują własny transport przede wszystkim na niewielkim obszarze, chyba że poza głównym miastem obsługują jeszcze inne rynki mając tam wystarczająco dużą liczbę dostaw, aby było to opłacalne w porównaniu z usługami firm zewnętrznych.

 

Kiedy warto zdecydować się na usługi firmy zewnętrznej?

 

Decydując się na korzystanie z usług firmy zewnętrznej z całą pewnością musimy sporządzić dokładną kalkulację i obliczyć czy taka forma transportu rzeczywiście nam się opłaca. Warto również sprawdzić czy rzeczywiście ma sens dowożenie pudełek w niektóre regiony, czy może lepiej ograniczyć ofertę do mniejszego zasięgu lub doprecyzować ją co do konkretnych miast czy powiatów. Taka analiza na pewno odpowie na wiele nurtujących pytań i pozwoli nam zdecydować, gdzie warto ukierunkować swoje strefy działania.

Co do samego korzystania z firm zewnętrznych, warto podjąć decyzję w oparciu o warunki cenowe jak również o opinie jakie znajdziemy na temat danego przewoźnika. W tej chwili, na rynku możemy wyróżnić kilka największych firm, które obsługują większość firm z branży (oczywiście mowa tu o podmiotach zlecających transport diet firmom zewnętrznym). Oferują one transport samochodami wyposażonymi w chłodnie, przez co umożliwiają dostawy diet również latem.

Jeśli więc nie posiadamy własnej floty czy nie dostarczamy wystarczająco dużej liczby diet, aby opłacało nam się zakupić auta dostosowane do przewożenia, możemy skorzystać z oferty takich właśnie firm.

 

MasterLife CRM – system dostosowany do zarządzania flotą własną i koordynowania zewnętrznych dostaw

 

W module kierowcy masz możliwość ustawienia tras kierowców wg tego, jak powinni poruszać się Twoi przewoźnicy. Mało tego, możesz wygenerować raport adresów, które przydzielone są poszczególnym pracownikom. Dzięki temu, masz wgląd w poszczególne trasy i możesz je odpowiednio modyfikować.

Jeśli korzystasz z firmy zewnętrznej, nie martw się. Pomożemy Ci skonfigurować skrypt kierowców z naszym systemem. Dzięki temu możesz bez przeszkód „ustawiać swój biznes” tak, jak Ci wygodniej.

 

Jak widzisz, kwestia dostaw i wyboru formy doręczenia cateringu do klientów jest bardzo istotna i nie można pominąć jej planując rozwój swojej firmy. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie lub chcesz wiedzieć więcej o funkcjonalności MasterLife CRM i jego roli w zakresie zarządzania trasami kierowców, skontaktuj się z naszym działem sprzedaży lub obsługą klienta.

Administrator  Masterlife

Ile do pudełka a ile do „gara”?

27 kwietnia, 2022|0 Comments

Odwiecznym problemem kuchni w cateringu dietetycznym jest stworzenie dokładnych wyliczeń, które pozwolą określić, jaką ilość produktów należy użyć, aby przygotować posiłki na dany dzień w ilości, jaką oferujemy klientom. Chcąc zniwelować tego typu kłopot, warto [...]

Własny system w cateringu dietetycznym

27 kwietnia, 2022|0 Comments

Jako MasterLife CRM wielokrotnie w swojej historii spotykaliśmy się ze zdaniem „Dziękujemy, ale nie jesteśmy zainteresowani, bo mamy własny system, który spełnia nasze oczekiwania.” Czasami udawało nam się zbić argumenty, dlaczego takie podejście jest złe, a czasami [...]