27 kwietnia, 2022

Jak utrzymać przy sobie klienta w cateringu dietetycznym?

Wielu specjalistów od marketingu przekonuje swoich zleceniodawców, że wystarczy, aby raz „zdobyli” klienta, a potem już tylko go utrzymali. Brzmi super, zupełnie tak, jakby miało to iść całkowicie gładko, sprawnie i przyjemnie, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy zbudowanie trwałej relacji z klientem, takiej, która pozwoli Wam czuć się pewnym, że zostanie przy Was na dobre na i na złe, jest rzeczywiście takie proste?

Hmm… naszym zdaniem można z tym polemizować.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mówimy tu nie o sklepie internetowym z butami, ubraniami czy sprzętem sportowym, ale o branży gastronomicznej, w której czynników wpływających na decyzje zakupowe klienta jest po prostu mnóstwo. Klienci wybierając catering dietetyczny kierują się ceną, opiniami, zdjęciami posiłków widocznymi w naszym portfolio oraz udostępnionym menu. Kiedy już wszystko, a przynajmniej większość elementów im odpowiada, decydują się złożyć zamówienie.

I co wtedy? Co ocenia klient po zamówieniu cateringu dietetycznego?

Noo… i wtedy zaczyna się odrębna sprawa, ponieważ kiedy klient już złoży zamówienie, to przestaje bazować na tym, co mógł znaleźć w sieci i rozpoczyna okres własnych analiz. Bierze pod uwagę wygląd, smak, zapach otrzymanego dania. Patrzy na to, jak wygląda pudełko, które otrzymał. Sprawdza godzinę, kiedy dojechało jedzenie. Ba! czasem nawet waży otrzymaną dietę czy aby na pewno śniadanko nie ma o 10 kcal więcej niż napisali. Tak, tak, oczekiwania i weryfikacja nabierają rozpędu wraz z otrzymaniem pierwszego zamówienia.

No i tu znowu pojawiają się schody, bo o ile klient zadowolony często nie wystawia nam opinii i siedzi cicho jak mysz pod miotłą, to o kliencie niezadowolonym wiemy baaaardzo szybko, bo się z nami po prostu nie szczypie i tu mamy raczej pewność, że on z nami raczej nie zostanie.

Z drugiej strony, kiedy zbieramy pozytywne opinie, a potem niemal wkładamy sobie na głowę liść laurowy i przechadzamy się po kuchni i pakowni dumni niczym Juliusz Cezar przejeżdżający w rydwanie po rzymskich ulicach, to możemy też po cichu układać sobie w głowie plan, że ten właśnie człowiek zostanie z nami i złoży kolejne zamówienie, w myśl założeń naszych marketingowców.

Co jednak z tymi, o których nie wiemy nic albo prawie nic? Albo może o kim nie wiemy, że coś wiemy?

MasterLife CRM pozwala dotrzeć do wszystkich klientów!

Są bowiem klienci, o których już wspomnieliśmy pokrótce, którzy nie wystawiają opinii, nie wysyłają do nas sami maili, nie dopytują, ale po prostu z naszej diety korzystają. Ta grupa osób, to zazwyczaj również zadowoleni lub umiarkowanie zadowoleni klienci, których warto utrzymać przy sobie. Być może są mniej wymagający niż inni, może nie lubią się afiszować czy uzewnętrzniać, ale jeśli zwrócić się prosto do nich, to poczują się docenieni i sami też to docenią.

Do każdego typu klienta dotrzesz dzięki oprogramowaniu MasterLife CRM i z każdym nawiążesz odpowiedni kontakt.

Negatywna opinia? Odpowiesz, wyjaśnisz, załagodzisz sprawę.

Pozytywna opinia? Ładnie odpowiesz, podziękujesz, zaprosisz do kolejnych zakupów.

Brak opinii? Nie ma sprawy. Tu też możesz wyznaczyć sobie odpowiedni cel i target, a następnie możesz go zrealizować budując bazę klientów na przyszłość.

Wystarczy, że na swoim koncie w Masterze sprawdzisz np komu kończy się zamówienie i wyślesz mu smsem czy mailem przypominajkę o kończącym się zamówieniu i udzielisz mu specjalnej zniżki na następną dietę.

Możesz sprawdzić też zobaczyć, kto składa już u Ciebie kolejne zamówienie i podziękować mu za to dając np indywidualny kod rabatowy, którym on może dzielić się ze znajomymi stając się tzw. „cichym ambasadorem” Twojego cateringu.

Możesz również poprosić te osoby, które nie wystawiły opinii, aby napisały kilka słów o tym czy są zadowolone, co im pasowało, a co nie. Taka swoista ankieta satysfakcji klienta. Potem przesortujesz odpowiedzi na tych zadowolonych bardziej lub mniej i wiesz z góry, do kogo uderzać z tematem kolejnego zamówienia w Twojej firmie.

Narzędzi do kontaktu z klientem w MasterLife CRM jest naprawdę mnóstwo – od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz

Pozytywne relacje z klientami są bardzo ważne, dlatego właśnie warto stawiać na rozwiązania, które dają szerokie pole manewru – tak jak nasz MasterLife i wykorzystywać je maksymalnie.

Jeśli czegoś nie wiesz, nie potrafisz w pełni wykorzystać którejś opcji – śmiało, zadzwoń do nas, napisz, zgłoś się do obsługi. Pomagamy wszystkim naszym klientom zarządzać cateringiem tak, aby odnosiły sukces. A dlaczego? Bo nasz zespół tworzy taką firmę, w której naprawdę chce się pracować, bo z dumą tworzymy oprogramowanie, które jest w swojej klasie po prostu mistrzowskie ????

Administrator  Masterlife

Ile do pudełka a ile do „gara”?

27 kwietnia, 2022|0 Comments

Odwiecznym problemem kuchni w cateringu dietetycznym jest stworzenie dokładnych wyliczeń, które pozwolą określić, jaką ilość produktów należy użyć, aby przygotować posiłki na dany dzień w ilości, jaką oferujemy klientom. Chcąc zniwelować tego typu kłopot, warto [...]

Własny system w cateringu dietetycznym

27 kwietnia, 2022|0 Comments

Jako MasterLife CRM wielokrotnie w swojej historii spotykaliśmy się ze zdaniem „Dziękujemy, ale nie jesteśmy zainteresowani, bo mamy własny system, który spełnia nasze oczekiwania.” Czasami udawało nam się zbić argumenty, dlaczego takie podejście jest złe, a czasami [...]