27 kwietnia, 2022

Ile diet powinien oferować catering dietetyczny?

Kiedy zaczynacie działać w branży cateringów dietetycznych i przychodzicie do nas z chęcią współpracy, zazwyczaj macie wiele pytań dotyczących tego, jak zacząć. Jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest sprawa menu, a konkretnie tego, jakie diety warto zaoferować klientom i ile powinno ich być. Czy odpowiedź jest zawsze taka sama? Nie! Wszystko zależy przecież od specyfiki danej firmy. Nasze doświadczenie pozwala nam jednak pomóc Wam znaleźć rozwiązanie na miarę Waszych potrzeb i odpowiednio przygotować Wasze portfolio pod wymogi klientów.

 

Co właściwie kryje się pod określeniem „catering dietetyczny”?

 

Określenie catering zna chyba każdy. Spotykamy się z nim podczas imprez firmowych, rodzinnych, okolicznościowych, bankietów, pikników itd. Z chęcią zajadamy się pięknie wystawionymi finger foods jak również nie żałujemy sobie dobroci w postaci okraszonych ziemniaczków, apetycznej rolady czy kolorowych surówek. Czy jednak każdy catering, który serwują nam firmy dowożąc posiłki do naszych domów, pracy czy lokali można uznać za produkt „dietetyczny”?

 

Nie do końca. Catering dietetyczny to specjalistyczna usługa cateringowa oparta na posiłkach stworzonych przez dietetyków i przygotowanych przez profesjonalnych kucharzy. Ten typ jedzenia dowożony jest zwykle pod drzwi klienta, w wyznaczone przez niego dni i dostosowany jest do jego sposobu odżywiania, zapotrzebowania kalorycznego czy nietolerancji pokarmowych lub schorzeń. Dieta pudełkowa – bo tak zwykło się zamiennie nazywać niniejszą usługę – może być szyta na miarę ( wówczas mówimy o indywidualnie przygotowanych posiłkach, gdzie dietetyk bierze pod uwagę wagę, wzrost, wiek, aktywność pacjenta lub jej brak, jego wszelkie schorzenia etc. i układa pod nie spersonalizowany plan żywienia na konkretny czas) lub ustandaryzowana (gdzie klient wybiera spośród dostępnych wersji diet i ich wariantów kalorycznych).

 

Nie taki diabeł straszny jak go malują czyli kto może oferować dietę pudełkową?

 

Jak to mówią, „do tanga trzeba dwojga”, a w przypadku tworzenia firmy zajmującej się dietą pudełkową, trzeba przede wszystkim osoby, która ma chęć i zapał do stworzenia tejże firmy oraz kuchni (jako miejsca gdzie posiłki będą przygotowywane jak i ludzi, którzy będą je tworzyć). Obecnie rynek jest chłonny na powstawanie nowych brandów wśród cateringów dietetycznych. Zabiegane społeczeństwo docenia komfort posiłków dostarczanych pod drzwi mieszkań czy do pracy. Wciąż szukamy wygody i nowych smaków, które będą nas rozpieszczać i jednocześnie pomogą nam zadbać o smukłą sylwetkę czy stosować się do określonych założeń czy przekonań co do stylu odżywiania. Z tej właśnie przyczyny restauracje, hotele czy bistra, które posiadają zaplecze w formie kuchni z chęcią podejmują rękawicę i wchodzą na tenże rynek z własną ofertą. I bardzo dobrze ???? Zainteresowanie jest tak duże, że warto próbować, a niejeden restaurator pokazał, że można w ten właśnie sposób odnieść sukces.

 

Dietetycy i kucharze odgrywają dużą rolę w cateringu – doceń ich ????

 

Na co jednak zwrócić uwagę startując w tej specyficznej dość branży, żeby „nie spalić na starcie”? Clou sprawy tkwi w tym, że diety oferowane przez catering dietetyczny powinny być smaczne, ale również zbilansowane, posiadać odpowiedni rozkład kalorii itd. Jeśli w ofercie są diety specjalistyczne jak „niskie IG” powinny uwzględniać dodatkowe wartości produktów tak, aby dbać o zdrowie korzystających z nich klientów, a nie im szkodzić. Catering dietetyczny ma być wsparciem w odchudzaniu, utrzymaniu zdrowego stylu życia, walce z chorobą (np. dieta cukrzycowa) czy eliminacji nietolerancji pokarmowych, ale także a przy dzisiejszym trendzie nawet przede wszystkim – MA BYĆ ZDROWĄ I WYGODNĄ ALTERNATYWĄ DLA GOTOWANIA W DOMU CZY FASTFOOD’ów. Z tej o to przyczyny warto zadbać o to, żeby kalorie czy wartości były dokładnie policzone, a dania wykonane z należytą precyzją. Praca dietetyka czy kucharza są tu bardzo ważne, dlatego MasterLife dba o to, żeby na raportach widać było czego ile nałożyć i przygotować dla konkretnych pudełek. Bazując na tabelach, które możesz wyeksportować czy wydrukować, Twoi pracownicy bez problemu odnajdą się w tym, ile produktów jest im potrzebnych, jakie ilości trzeba ugotować i co konkretnie włożyć do danego boxu.

 

Ile diet powinien oferować catering?

 

Choć układanie menu jest kwestią kluczową dla skutecznej diety pudełkowej, nie wszystkie firmy decydują się zatrudniać dietetyka klinicznego „na etat”. Zwykle jest to współpraca doraźna polegająca na zleceniu przygotowania jednej lub kilku diet w określonych kalorycznościach, a Ci sami eksperci pracują często dla firm konkurencyjnych. Jak więc zaplanować złożenie zlecenia na przygotowanie oferty, aby wyjść do klienta z konkretną, atrakcyjną propozycją?

Na początek musimy zdać sobie sprawę z tego, jakie diety są najbardziej popularne i od nich zacząć budowanie naszego portfolio. Z całą pewnością wśród oferowanych cateringów pudełkowych nie powinno zabraknąć wariantów takich jak:

  1. standard
  2. slim / odchudzająca
  3. sport
  4. wegetariańska
  5. niski IG
  6. wegetariańska z rybami
  7. keto
  8. bez glutenu i laktozy
  9. office / biurowa
  10. sirt

 

Nie znaczy to jednak, że musicie mieć je wszystkie od razu. Ponieważ klient lubi mieć wybór możecie zacząć np od 3-4 diet w różnych wariantach kalorycznych. Klient widząc, że może zdecydować się na zróżnicowane opcje będzie usatysfakcjonowany możliwością dokonania wyboru. Z czasem, mając dietetyka „u siebie” lub współpracując juz z konkretną osobą, możecie poszerzać swoją działalność dodając następne opcje.

 

Dużo diet to duży problem i wydatek dla cateringu – czy na pewno?

 

Otóż nie. Przy dobrze ułożonym menu, warianty Waszych diet i poszczególne przepisy powinny przeplatać się tak, aby niewielkim nakładem pracy można było wprowadzać istotne z punktu widzenia klienta zmiany np. zmienić zwykłe mleko na roślinne lub mąkę pszenną na jaglaną. W ten sposób w diecie standard przygotujemy jaglankę na mleku krowim, a w diecie less gluten and lactose free jaglankę na mleku kokosowym lub pieczone placki z jabłkami na mące pszennej z wersji standard zamienimy na jaglane placuszki bezglutenowe. Brzmi nieźle, prawda? ????

Cały szkopuł tkwi w tym, aby nasz dietetyk potrafił wszystko odpowiednio zgrać i rozpisać tak, żeby kuchni pracowało się łatwo i przyjemnie, a nam nie zostawały tzw. „resztki”. Dlatego nawiązując współpracę z konkretną osobą powinniśmy dać jej jasne wytyczne, czego oczekujemy, jaka jest specyfika naszej działalności i sprawdzić czy na pewno oferowane menu jest dla nas możliwe do wykonania.

 

Praca dietetyka nie jest tania, ale są różne formy współpracy i alternatywy

Wiemy, że często przed poszerzeniem oferty wstrzymuje Was gaża jaka pobierają dietetycy kliniczni. Z badań wynika, że średni koszt jaki firma ponosi za ułożenie jednego, zbilansowanego jadłospisu przygotowanego na 6 tygodni to ok 1900zł netto. Kiedy chcemy wprowadzić więcej opcji, koszt ten proporcjonalnie rośnie i zaczyna robić się gorąco. Pamiętajcie jednak, że zawsze jest wyjście z sytuacji. Możecie skorzystać np. z gotowego menu ułożonego przez naszych dietetyków klinicznych MasterLife, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie i zapłacić znacznie mniej. Plusem tej opcji jest nie tylko cena, ale również fakt, że przepisy, które otrzymujecie możecie dowolnie powielać, modyfikować i przerzucać na dowolny termin tworząc unikatową ofertę. Jeśli chcecie poznać naszą ofertę skorzystajcie z formularza -> lub skontaktujcie się z naszym działem sprzedaży.

 

A co zrobić, kiedy chcemy prowadzić catering wyspecjalizowany tylko w jednej diecie?

 

Jeśli naszym pomysłem na biznes jest zbudowanie firmy mającej charakter specjalistyczny (bądź jak kto woli ekspercki) i chcemy wychodzić do klientów z konkretnym planem żywienia nastawionym np. na produkty o niskim IG, dietę keto czy dla vegan, powinniśmy jasno zakomunikować, że taką strategię obraliśmy z myślą o kliencie. Trzeba podkreślić wszystkie atuty jak wiedza, zaangażowanie i doświadczenie większe niż firm „wszechstronnych”. Warto w tym wypadku pokusić się również o wprowadzenie kilku wariantów danego produktu i to nie tylko w ujęciu kalorycznym, ale również biorąc pod uwagę popularne alergeny czyli np. bez orzechów, bez nabiału, bez glutenu. W ten sposób nie tylko dajemy wybór, ale również wychodzimy na przeciw oczekiwaniom osób borykających się z dodatkowymi problemami żywieniowymi.

 

Podsumowując – jeśli chcesz stworzyć skuteczny catering dietetyczny, który będzie dobrze oceniany, postaw przede wszystkim na doskonały smak, aromat, atrakcyjną formę podania dań oraz na zbilansowane menu oparte na wyselekcjonowanych składnikach zgodnych z założeniami konkretnych diet. Zbuduj portfolio, które pozwoli klientowi na wybór i nie będzie go ograniczać. Znajdź rozwiązanie, które pozwoli Ci przeplatać posiłki między dietami i łatwo wymieniać pojedyncze składniki. Zadbaj o to, aby każdego dni dawać klientowi zdrowie i smak na najwyższym poziomie w zgodzie z odpowiednim rozkładem kalorii i makroskładników.

Administrator  Masterlife

Ile do pudełka a ile do „gara”?

27 kwietnia, 2022|0 Comments

Odwiecznym problemem kuchni w cateringu dietetycznym jest stworzenie dokładnych wyliczeń, które pozwolą określić, jaką ilość produktów należy użyć, aby przygotować posiłki na dany dzień w ilości, jaką oferujemy klientom. Chcąc zniwelować tego typu kłopot, warto [...]

Własny system w cateringu dietetycznym

27 kwietnia, 2022|0 Comments

Jako MasterLife CRM wielokrotnie w swojej historii spotykaliśmy się ze zdaniem „Dziękujemy, ale nie jesteśmy zainteresowani, bo mamy własny system, który spełnia nasze oczekiwania.” Czasami udawało nam się zbić argumenty, dlaczego takie podejście jest złe, a czasami [...]