Klienci wyjeżdżają na wakacje i ciągle dzwonią, żeby zmienić adres dostawy – jak tego uniknąć?!

Okres wakacyjny jest dla cateringów dietetycznych czasem niewątpliwie trudnym. Z jednej strony trzeba borykać się ze spadkiem zamówień, z drugiej nastawić się na kłopoty natury technicznej przy dostarczaniu paczek, zabezpieczyć się na wypadek niezapowiedzianych zmian kadrowych, a w dodatku uzbroić się w cierpliwość przy odbieraniu dziesiątek czy nawet setek telefonów o ewentualną zmianę adresu, na jaki ma być doręczone zamówienie. Jak to mówią… MASAKRA. Jak żyć?

Spokojnie, da się przez to przebrnąć, ale aby tak było, warto skupić się na tym, które problemu sami możemy zniwelować i odpowiedzieć sobie na pytanie – jak to zrobić.

W dzisiejszym wpisie, wychodzimy Wam na przeciw w temacie rozwiązania problematycznej kwestii wzmożonych zmian adresu doręczeń paczek, z którymi bez odpowiedniego systemu, ciężko sobie poradzić, a z którymi nasz MasterLife CRM i Panel Klienta radzą sobie świetnie.

To Ty decydujesz, w jakie dni i do jakich stref dostarczasz swój catering

Zacznijmy od tego, że jak zapewne wiecie, to Wy ustalacie gdzie i kiedy dowozicie Wasze diety tj. ustawiacie odpowiednie strefy dostaw, zarządzacie kalendarzem i jeśli jest taka potrzeba, blokujecie dni, w jakie po prostu nie przywozicie jedzenia na miejsce. Dzięki temu, klient wie, dokąd, kiedy i za ile może zamówić swoje dietetyczne pudełka.

Co ważne, koszt dostawy dla poszczególnych miejscowości czy powiatów nie musi być taki sam. W zależności od polityki firmy, możesz tak ustawić cennik, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, ale również zadbać o własny interes, który bądź co bądź musisz utrzymać.

Ponadto, wracając do kwestii kalendarza, pamiętaj, żeby z wyprzedzeniem planować swój kalendarz i blokować dni, kiedy planujesz przerwę – o ile taką planujesz. Klienci często zamawiają diety na dłuższy okres, aby skorzystać z rabatów lojalnościowych i wynikających z długości zamówienia. Jeśli nie oznaczysz odpowiednio dni wolnych, a wyjeżdżasz np. na tydzień, możesz przysporzyć sobie i klientowi dodatkowych problemów i narazić się na negatywne opinie.

Jak edytować dni i adresy dostawy zamówień klientów z panelu administratora?

Zamówienie klienta widzicie w CRM w zakładkach „zamówienia” oraz „klienci” i to właśnie w tych modułach możecie wprowadzać ewentualne zmiany na zamówieniu. Najważniejszym miejscem jest zakładka klienci, w której mamy podgląd we wszelkie informacje dotyczące naszego przykładowego „Kowalskiego”. Widzimy tu:

  • dane klienta
  • informacje o składanych zamówieniach
  • adresy dostawy
  • informacje o płatnościach
  • informacje o dietach
  • notatki
  • wysłane wiadomości

itd…

W zakładce klienci możemy więc zmienić praktycznie wszystko, co dotyczy zamówienia naszego klienta. Przykładowo, jeśli Pan Kowalski dzwoni, że od 1 do 8 sierpnia chce mieć dietę doręczaną do Pałacu Kultury na czwarte piętro i ten adres wprowadził składając zamówienie, ale od 9 do 18 sierpnia będzie we Władysławowie w pensjonacie „Żar Tropików”, to możemy Panu Kowalskiemu na termin 9-18.08. zmienić adres wedle życzenia. Wystarczy dodać adres, a następnie kliknąć przycisk „ZMIANA ADRESU” i tym samym edytować miejsce dostawy przypisując automatycznie innego kierowcę.

Analogicznie wygląda kwestia edycji dni. Jeśli nasz Kowalski chce jednak anulować dietę na termin 9-18 sierpnia i przesunąć ją na 19-27.08. – klikamy „EDYCJA DNI” i zamieniamy terminy doręczenia paczek.

Po wszystkim decydujemy czy chcemy wysłać do klienta potwierdzenie dokonania zmian – polecamy wysłać, aby nie było niedomówień – i możemy wrócić do innych działań.

Czy klient może sam zmienić termin i miejsce dostawy diety?

Jak najbardziej. Jest to bardzo zbliżone do edycji dokonywanej przez administratora. Aby wprowadzić zmiany do zamówienia, logujemy się do panelu klienta i cateringu, w którym mamy dietę. Tu również widzimy wszystkie swoje dane i niezbędne do dostawy informacje jak chociażby status płatności. Aby zmienić zamówienie – termin czy adres dostawy klikamy odpowiedni odnośnik w „EDYTUJ ZAMÓWIENIE” -> edycja dni lub edycja adresu zamówienia

Zajmuje to dosłownie chwilę i voilà – gotowe!

Jeśli więc chcesz zaoszczędzić swój czas, przedstaw klientowi możliwość edycji zamówienia z panelu klienta. Będzie to dla niego na pewno in plus, gdyż sam będzie miał bezpośredni wgląd w dokonane modyfikacje, a Ciebie uchroni to przed ewentualnymi pomyłkami.

Jeżeli jednak klient woli „uderzać” z tym do Ciebie – nie bój się, w kilka chwil poradzisz sobie z tym problemem i nie odczujesz tego w takim stopniu jak przy nieudolnym, skomplikowanym oprogramowaniu czy tabelach excela, w które będziesz musiał niemal od początku wklejać pożądane informacje.

img

11.08.2020

Dietetyk w cateringu dietetycznym – czyli jak to jest naprawdę?

Tak, wg. raportów o rynku cateringów dietetycznych przed Dietly.pl i MasterLife CRM blisko 90% cateringów współpracuje, bądź posiada wystarczającą wiedzę, aby odpowiednio bilansować menu. Osobną kwestią pozostaje pytanie na ile jest to dokładne? Dietetyk w cateringu dietetycznym – jak wygląda praca? W zależności od cateringu dietetycznego praca dietetyka może wyglądać…

img

11.08.2020

O czym powinieneś pamiętać wybierając system dla cateringu dietetycznego

Teoria jedno, a życie drugie. Na co zwracać szczególną uwagę przy wybraniu odpowiedniego dostawcy oprogramowania dla cateringu dietetycznego? Wyobraź sobie sytuację. Jest niedziela. Zaczynasz produkcję na poniedziałek i nagle okazuje się, że nie działają Ci raporty lub co gorsza cały system? Co robisz i do kogo dzwonisz? Odpowiedź jest oczywista…